Co to jest lokata jednodniowa?

Wiele mówi się ostatnimi czasy o lokatach jednodniowych, ale czym one właściwie są? Właściwie można je określić mianem nowoczesnych lokat bankowych z dzienna kapitalizacją odsetek, które oferują realnie wyższe oprocentowanie od tego na tradycyjnych lokatach. Ponadto pozwalają one unikać podatku Belki, co oznacza, że od odsetek nie ma konieczności płacić podatku w wysokości 19%. Jest to możliwe wówczas kiedy codzienne odsetki dopisywane do naszych oszczędności nie przekraczają 2,49 zł (zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej).

Z czego to wynika? I dlaczego akurat nie mogą przekroczyć 2,49 zł? Chodzi o zasadę zaokrąglania kwoty podstawy opodatkowania a także kwoty samego podatku. Zgodnie z przepisami jeśli kwota podatku od odsetek z lokaty jednodniowej jest mniejsza niż 49 gr. to zaokrąglany jest on do 0 zł i podatek nie jest pobierany.

Lokata jednodniowa zazwyczaj nie jest zawierana na jakiś określony okres czasu. Nie przyjmuje się, że otwieramy ją na dzień i każdego dnia musimy to robić ponownie, ale jest ona automatycznie odnawiana. Tym bardziej, ze pieniądze, które się na niej znajdują, wraz z odsetkami dopisywanymi każdego dnia można wybrać w każdym momencie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*