Najnowsze komentarze

, ,  

Co to jest lokata jednodniowa?

Wiele mówi się ostatnimi czasy o lokatach jednodniowych, ale czym one właściwie są? Właściwie można je określić mianem nowoczesnych lokat bankowych z dzienna kapitalizacją odsetek, które oferują realnie wyższe oprocentowanie od tego na tradycyjnych lokatach. Ponadto pozwalają one unikać podatku Belki, co oznacza, że od odsetek nie ma konieczności płacić podatku w wysokości 19%. Jest to możliwe wówczas kiedy codzienne odsetki dopisywane do naszych oszczędności nie przekraczają 2,49 zł (zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej).

Z czego to wynika? I dlaczego akurat nie mogą przekroczyć 2,49 zł? Chodzi o zasadę zaokrąglania kwoty podstawy opodatkowania a także kwoty samego podatku. Zgodnie z przepisami jeśli kwota podatku od odsetek z lokaty jednodniowej jest mniejsza niż 49 gr. to zaokrąglany jest on do 0 zł i podatek nie jest pobierany.

Lokata jednodniowa zazwyczaj nie jest zawierana na jakiś określony okres czasu. Nie przyjmuje się, że otwieramy ją na dzień i każdego dnia musimy to robić ponownie, ale jest ona automatycznie odnawiana. Tym bardziej, ze pieniądze, które się na niej znajdują, wraz z odsetkami dopisywanymi każdego dnia można wybrać w każdym momencie.

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*