Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Jeśli chcesz ulokować swoje oszczędności na lokacie, zapoznaj się z niniejszym artykułem. Może okazać się niezwykle pomocny przy wyborze najkorzystniejszej lokaty. Sprawa nie jest bowiem tak łatwa jak by się mogło wydawać, bowiem banki co chwila oferują nowe produkty. Jak nie zgubić głowy wśród ogromu ofert? Wystarczy przeczytać nasz poradnik!

1. Lokata czy konto oszczędnościowe?
Po pierwsze należy zastanowić się czy to właśnie na lokacie chcemy ulokować swoje oszczędności. Nie jest to bowiem jedyna możliwość. Jednakże najbardziej korzystna, bowiem oprocentowanie na lokatach jest po prostu najwyższe. Jeśli tylko nie martwi nas fakt, że na jakiś czas nasze oszczędności będą zamrożone, nie potrzebujemy ich to jest to najlepsza forma ulokowania pieniędzy.

2. Wysokie oprocentowanie lokat bankowych
Banki oferują oprocentowanie w różnych wysokościach. Żeby wybrać najkorzystniejszą ofertę trzeba po prostu śledzić na bieżąco najnowsze zestawienia. Różnice w oprocentowaniu lokata bankowych są bowiem duże. Coraz częściej można się spotkać także z możliwością negocjowania wysokości  oprocentowania na lokacie. Dotyczy to przede wszystkim klientów, którzy zamierzają ulokować większe kwoty.

3. Z kapitalizacją dzienną czy nie?
Oczywiście, że TAK! Czym częściej nasze odsetki będą  kapitalizowane, czyli dodawane do kwoty, którą umieściliśmy na lokacie, tym więcej na niej zarobimy. Jest to niezwykle istotne, szczególnie w przypadku długoterminowych lokat. Częsta kapitalizacja ma także jeszcze jedną istotną zaletę. W przypadku zerwania lokaty wcześniej, niż to przewidziano w umowie to naliczone już odsetki stanowią nasz zysk. Jeśli lokata nie ma kapitalizacji odsetek to w takiej sytuacji bank zwróci nam tylko kwotę nominalną, tę którą umieściliśmy na lokacie. Należy szukać tym samym lokat z dzienną kapitalizacją odsetek!

4. Bez podatku Belki
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, ze dochód, jaki osiągną z lokaty zostanie pomniejszony o podatek w wysokości 19% (podatek od odsetek, in. od zysków kapitałowych czy po prostu podatek Belki). Banki umożliwiają klientom obejście tego obowiązku podatkowego proponując tak zwane lokaty jednodniowe z dzienną kapitalizacją odsetek. Niestety jest to możliwe tylko do określonej kwoty. Tym samym w przypadku większych sum pieniędzy nie można skorzystać z takiej lokaty (ale oczywiście i ten przepis można obejść, wystarczy założyć kilka takich lokat i podzielić oszczędności na mniejsze części).

5. E-lokaty
Jak sama nazwa wskazuje są to lokaty zakładane przez Internet. Banki dają swoim klientom taką możliwość. Co więcej są one często wyższej oprocentowanie niż te tradycyjne. Dlaczego? Banki zachęcają w ten sposób do zakładania e-lokat, bowiem nie muszą zatrudniać dodatkowych pracowników do obsługi interesantów. W przypadku e-lokaty klient wszystkich czynności dokonuje sam.

6. Lokaty progresywne i dubeltowe
Do takich ofert należy podchodzić z rezerwą. Mimo reklam, które zachęcają do tego typu rozwiązań warto wiedzieć, że wysokie oprocentowanie naliczane jest zazwyczaj tylko w ostatnim miesiącu trwania lokaty, podczas gdy na początku może być ono znacznie niższe. Podnoszenie oprocentowanie lokaty w kolejnych miesiącach ma zachęcić klientów do trzymania swoich oszczędności na niej jak najdłużej. Niejednokrotnie okazuje się jednak, że na tradycyjnej lokacie zarobilibyśmy więcej. W przypadku lokat dubeltowych także należy być ostrożnym. Mniejsza część pieniędzy jest zazwyczaj zdeponowana na wyższy procent, zaś ta większa na znaczniej mniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*