Lokaty bankowe bez podatku belki

Jeszcze w ubiegłym roku, kiedy ktoś chciał mieć zyski z jakiejś zaoszczędzonej sumy pieniędzy, to lokował swoje oszczędności na lokacie bankowej.  Jednak nadpłynność w sektorze bankowym spowodowała, że instytucje finansowe przestały rozwijać ofertę jednodniowych depozytów a tym samym lokaty jednodniowe przestały być już tak atrakcyjne i ludzie wolą obecnie zwykłe konta oszczędnościowe. Co więcej, lokaty długoterminowe odchodzą w niepamięć na rzecz lokat jednodniowych. Obecnie  co czwarty bank przyjmujący depozyty od klientów indywidualnych oferuje lokaty na jeden dzień, aby w ten sposób ominąć podatek Belki, czyli podatek  od zysków kapitałowych.
Lokaty jednodniowe oferują wyższe oprocentowanie niż większość kont oszczędnościowych, jednak to i tak jest niższe oprocentowanie niż w przypadku rachunków wyłącznie z kapitalizacją dzienną.
Najatrakcyjniejsze lokaty jednodniowe oferują oprocentowanie 4,2 procent zysku netto w skali roku a że codziennie jest odnawiana, nie płaci się podatku Belki i do tego trzeba koniecznie założyć rachunek ROR.
Jednakże trzeba pamiętać o tym, że lokaty zakładane na jeden dzień są dla bankowych systemów większym obciążeniem niż tradycyjne rachunki oszczędnościowe, nie tylko z powodu codziennej kapitalizacji, ale także dlatego, że każdego dnia bank musi automatycznie odnawiać lokatę a klient w każdej chwili może zabrać swoje oszczędności bez żadnych konsekwencji, co w przypadku kont oszczędnościowych raczej nie ma miejsca, ponieważ banki ograniczają liczbę wypłat w miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*