Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty?

Lokata terminowa to najbezpieczniejsza forma pomnażania kapitału. Przy okazji tej inwestycji, na wielkość potencjalnych zysków nie wpływają żadne zmienne czynniki rynkowe. Tak się składa, że od początku bieżącego roku banki przeprowadzają akcję promocyjną depozytów terminowych-oferując coraz to większe stawki oprocentowania powierzonego przez klientów kapitału.

Klienci przy wyborze lokaty kierują się przede wszystkim wspomnianą wcześniej wielkością stawki oprocentowania, okresem zapadalności lokaty oraz renomą banku. Banki tak jak każde inne podmioty gospodarcze działają w otoczeniu marketingowym. Dlatego czy nam się podoba, czy nie stosują różne chwyty marketingowe, żeby pozyskać większą rzeszę klientów niż konkurent. Takie są realia rynkowe i nic na to nie poradzimy.

Możemy jedynie uchronić się przez rozczarowaniem i dogłębnie prześledzić każdy warunek umowy z bankiem.  Oprócz potencjalnego zysku, bardzo ważna rzeczą w przypadku lokat jest poziom jej obsługi. Przy wyborze odpowiedniej lokaty należy zwrócić uwagę na następujące warunki:

– termin obowiązywania oferowanego przez bank oprocentowania lokaty
– rodzaj oprocentowania: stałe czy zmienne
– okres kapitalizacji odsetek
– czy wymagane jest posiadanie rachunku osobistego w danym banku
– ile lokat można założyć
– maksymalna i minimalna kwota lokaty
– konsekwencje zerwania lokaty przed czasem
– możliwości wypłaty wypracowanych odsetek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*