Oszczędzanie na lokatach coraz mniej opłacalne

Czy opłaca się jeszcze inwestować w lokaty bankowe?

Czyżby lokaty bankowe wracały do lamusa? Średnie oprocentowanie depozytów z miesiąca na miesiąc spada. Cały poprzedni rok minął pod znakiem spadku. Klienci coraz mniej zyskują na lokowaniu pieniędzy na tradycyjnych lokatach. Co jest powodem tak niskiego oprocentowania na rynku lokat?Banki boją się o przyszłe zyski

Niestety spadek oprocentowania jest częsciowo spowodowany głównie obawą banków o przyszłe zyski. Również niezbyt dynamiczna akcja kredytowa nie wpływa pozytywnie na oprocentowanie depozytów. Wprowadzenie coraz to nowych rekomendacji, które mają ograniczyć udzielanie kredytów gotówkowych skutecznie hamuje jakikolwiek wzrost oprocentowania lokat. Banki przygotowują się na mniejsze zyski toteż klientom również za wiele nie mogą zaoferować.

Kredyty tańsze- depozyty nieopłacalne

Niestety od 2009 roku oprocentowanie skutecznie maleje. Na jakąkolwiek stabilizację w tym zakresie będzie nam jeszcze trzeba trochę poczekać. Niektóre banki obniżyły oprocentowanie swoich lokat nawet o 0,5-1%.

Ważnym czynnikiem, który miał duże znaczenie dla rynku lokat był spadek  stopy  rynkowej. Niestety wciąż rosnący w siłę złoty równiez wpłynął na niezbyt korzystną kondycję banków. Idący wciąż w górę kurs złotego skutecznie powstrzymał rozpoczynającą się jeszcze niedawno walkę banków o klienta.

Kurs euro a oprocentowanie depozytów

Gdyby euro na dłużej utrzymało się na wyższym poziomie niż przez ostatnie kilka miesięcy, wówczas banki mogłyby podnieść nieco oprocentowanie.Wówczas potrzebowałyby  więcej depozytów aby móc pokryć walutowy portfel kredytowy.

Niestety ale z powodu niedużego popytu na kredyty hipotecznego oraz ostrą walkę konkurecyjną na rynku hipotecznym banki muszą wciąż obniżać marże kredytowe. Tym samym pragną zachęcić przyszłych kredytobiorców do skorzystania z ich oferty. Niestety przekłada się to bezpośrednio na redkcję cen depozytów. Jeśli by bank oferował atrakcyjne tanie kredyty i wysokie depozyty wówczas ujemny wynik obniżył by zysk netto całej instytucji finansowej.

A.Grudnowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*