Najnowsze komentarze

, ,  

Zwolnienie z podatku Belki od lokat – projekt PJN

Podatek od dochodów kapitałowych popularnie zwany Podatkiem Belki ściągany jest od odsetek jeśli te przekroczą 2,49 zł. Jeśli kwota jest niższa podatek nie zostanie naliczony. Ma to związek z zasadą zaokrąglania podatków do pełnego złotego.

W związku z planowanymi zmianami dotyczącymi naliczania podatku Belki, tym samym zniesieniem lokat antypodatkowych, które dziś biją rekordy popularności, wiele osób kusi się o komentarze w tej sprawie. I tak chociażby ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza, w skrócie PJN uważa, że zwolnienie z podatku Belki powinno nadal obowiązywać, tyle tylko, że osoby, które trzymają w bankach, na lokatach sumy do 12 tysięcy złotych.
Tym samym proponowane przez owo ugrupowanie zwolnienie miałoby dotyczyć osób, u których w ciągu miesiąca suma odsetek nie przekroczy 50 zł. Propozycja ma zostać przedstawiona na posiedzeniu Sejmu, głos w tej sprawie zajmie Paweł Poncyljusz.

Zamysł ugrupowania PJN jest taki, żeby zwolnić z płacenia podatku Belki osoby, które mają niewielkie oszczędności. Będzie się liczyła kwota zbiorcza wszystkich lokat, a nie tak jak to ma miejsce dziś dana lokata. Obecnie większe kwoty można ulokować na kilku rachunkach z dzienną kapitalizacją odsetek. Z takiego rozwiązania korzystają osoby najbardziej operatywne, do tego bogatsze. I to właśnie na nich państwo ma prawo zarabiać, oni powinni płacić podatek Belki.

Chodzi o to, żeby przed skutkami wycofania lokat antypodatkowych ochronić tak zwanych drobnych ciułaczy. Nie będą to jedyne zmiany dotyczące podatków. Ugrupowanie zapowiedziało bowiem, że w najbliższym czasie przedstawi swoje kolejne propozycje.

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*